Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

За много деца четенето не идва лесно. Някои деца имат проблеми да свързват буквите с техните звуци, докато други все още не са открили история, която да ги заинтересува и да им покаже колко забавно може да бъде четенето.

За всички деца обаче познаването на буквите, звуците и думите е важна умение за ученето през целия живот.

Четете с децата си често и опитайте следните прости начини, за да ги запалите за четенето:

Започнете с избора на вашето дете

Децата са по-склонни да четат нещо, което ги интересува. Например, комикси или книги с вицове могат да бъдат забавен избор за вашето дете. Комиксите помагат на децата да разберат, че събитията се случват последователно, тъй като историите имат начало, среда и край. Те също така помагат за изграждането на речниковия запас и показват, че книгите могат да бъдат забавни за разглеждане. След като вашето дете стане уверено в четенето, можете да го насърчите да опита и други, по-предизвикателни съдържания.

Четете и препрочитайте

Много деца избират да четат същите книги отново и отново. Това не само е приемливо, но и е положително! Повторението помага на децата да научат текста и с времето да го четат с увереност. Всяко ново четене на книгата може също да им помогне да забележат нещо ново и да разберат историята малко по-добре. И това положително преживяване може да вдъхнови децата да опитат нови книги.

Четете на глас

Четенето на глас на децата ви помага да изградят речниковия си запас, въвежда нови факти и идеи и им помага да свързват звуците с буквите на страницата. Като четете с децата си, вие също им показвате, че обичате да четете за удоволствие! Четенето на глас осигурява време заедно, което всички ще се радват.

Създайте възможности за четене и писане извън страниците

Предоставяйте на децата много възможности да четат всеки ден. Пишете бележки и ги оставяйте на възглавницата на детето, в кутията за обяд или в джоб. Помолете приятели и роднини да изпращат пощенски картички, писма, имейли или текстови съобщения. Оставете магнитни букви и думи на хладилника, и може да видите детето си да създава думи, изречения и истории. Научете детето си да напише благодарствено писмо в отговор на подарък.

По време на пътувания с кола, автобус или влак, играйте игри със думи, които изграждат езиковите умения. Можете да опитате “Аз шпионирам” (“Аз шпионирам нещо, което започва с ‘а’ …”) или игри, в които избирате категория (като “храна”) и всеки трябва да назове храни, които започват с определена буква. Децата често обичат да четат знаците, които виждат навън (като тези на ресторанти и магазини, плюс пътни знаци и билбордове).

Понякога електронните книги (e-книги) могат да помогнат за насърчаване на четенето. Когато децата проявят интерес към книга, независимо от формата, помогнете им да направят връзки между историята и техния живот. Започнете разговори, които изграждат любов към четенето и ученето.

Потърсете помощ, ако се притеснявате

Ако се притеснявате за способността или желанието на детето си да чете, потърсете помощ. Говорете с лекаря или учителя на детето си. Те могат да предложат начини да помогнете на детето си да се запали за четенето.

Чрез създаването на положителна и насърчаваща среда за четене, вие можете да помогнете на децата си не само да научат нови умения, но и да изградят трайна любов към книгите.