Лотосовото раждане набира популярност в социалните мрежи. Експерти обсъждат какво представлява тази практика, както и нейните ползи и рискове.
Социалните мрежи все по-често осветляват алтернативни практики при раждане, а една от най-новите тенденции е лотосовото раждане. Тази практика на неразделяне на пъпната връв вече има над 80 милиона тагове в TikTok, а видеата на родители, избрали този метод, събират хиляди харесвания.
Идеята за лотосовото раждане е новост в нашата културна среда, поради което е лесно да се създаде сензация около него.
Въпреки че лотосовото раждане изглежда ново, тази концепция не е нова. Тя се популяризира като алтернативна практика през 70-те години от Клер Лотус Дей, след като тя наблюдава как шимпанзе позволява плацентата да остане свързана с бебето.
Както лотосовото раждане набира популярност в социалните медии, експертите споделят какво трябва да знаят бъдещите родители за тази практика.
Какво е лотосово раждане?
Лотосовото раждане е алтернативна практика, при която пъпната връв остава неразрязана и новороденото остава свързано с плацентата. Лотосовото бебе и плацентата обикновено се разделят естествено в рамките на пет до 15 дни.
Тази практика изисква специални грижи за плацентата след раждането. Тя обикновено се измива, посолява и се увива, за да се поддържа суха с абсорбиращ материал, като пелена от плат. Също така се използват билки или етерични масла, за да се ограничи неприятната миризма, която може да излъчва плацентата.
Ползи от лотосовото раждане
Има документирани ползи от забавеното прерязване на пъпната връв, включително подобрена циркулация, и поради тези причини съществуват препоръки в някои страни от местните асоциации по акушерство да се изчака поне 30-60 секунди след раждането преди прерязването на връвта. Въпреки това, подобни ползи не са научно доказани за лотосовото раждане.
Плацентата често се нарича „следродилно“, термин, който може да подсказва за „второстепенно“ значение за много родители. Но за други плацентата е много повече от орган; тя е източникът на хранителни вещества и кислород за бебето по време на бременността и мостът между родителя и детето. Заради тези причини някои родители избират да почетат плацентата и да позволят на бебето и нея да останат свързани.
Рискове при лотосовото раждане
Като бъдещ родител, ще ви е трудно да намерите специалисти в основната медицинска общност, които подкрепят лотосовото раждане. Основната загриженост е рискът от инфекция. Доклад от 2021 г. в Pediatrics посочва, че сериозни инфекции могат да възникнат, въпреки че общият процент на усложнения е неизвестен. Освен това няма официални препоръки или насоки от медицински или клинични организации относно лотосовото раждане.