Какво представляват хранителните алергии?
Млякото, яйцата, соята, пшеницата, ядки, фъстъци, риба и черупчести храни са сред най-често срещаните храни, които причиняват алергии.
Хранителните алергии могат да причинят сериозни и дори смъртоносни реакции. Затова е важно да знаете как да разпознаете алергична реакция и да сте подготвени, ако се случи такава.
Какви са признаците и симптомите на хранителна алергия?
С хранителна алергия тялото реагира така, сякаш конкретният хранителен продукт е вреден. В резултат на това имунната система на организма (която се бори с инфекциите и болестите) създава антитела за борба с хранителния алерген.
Всеки път, когато човек яде (или, в някои случаи, борави или вдишва) храната, тялото отделя химикали като хистамин. Това отключва алергични симптоми, които могат да засегнат дихателната система, стомашно-чревния тракт, кожата или сърдечно-съдовата система.
Симптомите включват:
- хрипове
- затруднено дишане
- кашлица
- пресипнал глас
- стягане в гърлото
- болки в корема
- повръщане
- разстройство
- сърбящи, сълзящи или подути очи
- обриви
- червени петна
- подуване
- спад в кръвното налягане, причиняващо замаяност или загуба на съзнание (припадък)
Хората често бъркат хранителни алергии с хранителна непоносимост поради подобни симптоми. Симптомите на непоносимост към храна могат да включват оригване, лошо храносмилане, газове, разстройство, главоболие, нервност или усещане за „зачервяване“. Но непоносимост към храна:
• не включва имунната система
• може да се случи, защото човек не може да смила вещество, като лактоза
• може да бъде неприятно, но рядко е опасно
Кои са най-често срещаните хранителни алергии?
Детето може да бъде алергично към всяка храна, но тези осем често срещани алергени представляват 90% от всички реакции при децата:
- мляко
- яйца
- фъстъци
- соя
- пшеница
- ядки (като орехи и кашу)
- риба
- черупчести храни (като скариди)
Като цяло повечето деца с хранителни алергии ги надрастват. От тези, които са алергични към млякото, около 80% в крайна сметка ще надраснат алергията. Около две трети с алергии към яйца и около 80% с алергия към пшеница или соя ще надраснат тези на 5-годишна възраст. Други хранителни алергии обаче може да се задържат за по-дълго време.
Какво се случва при хранителна алергична реакция?
Реакциите на хранителна алергия могат да варират при отделните хора. Понякога един и същ човек може да реагира различно в различно време. Така че е много важно бързо да се идентифицират и лекуват появилите се хранителни алергични реакции.
Реакциите могат:
- да бъдат много леки и да засягат само една определена част от тялото, като копривна треска по кожата;
- да бъдат по-тежки и да засегнат повече от една част от тялото;
- да се случат в рамките на няколко минути или до два часа след контакт на определена храна.
Реакциите от хранителна алергия могат да засегнат всяка от тези четири области на тялото:
- кожата: сърбящи червени участъци (копривна треска), екзема, зачервяване и подуване на лицето или крайниците, сърбеж и подуване на устните и езика.
- стомашно-чревен тракт: болки в корема, гадене, повръщане, или диария
- респираторна система: течащ или запушен нос, хъркане, кашлица, хрипове, задух.
- сърдечно-съдова система: замаяност или припадък.
Понякога алергията може да предизвика тежка реакция, наречена анафилаксия, дори ако предишната реакция е била лека. Анафилаксията може да започне с някои от същите симптоми като по-леката реакция, но бързо може да се влоши. Човекът може да има проблеми с дишането или да припадне. Възможно е да участват повече от една част от тялото. Ако не се лекува, анафилаксията може да бъде животозастрашаваща.
Как се диагностицира хранителна алергия?
Ако се съмнявате, че детето ви има хранителна алергия, лекарят ще попита за:
- симптомите, които детето ви има.
- колко често се появява нежеланата алергична реакция.
- времето между приема на определена храна и появата на нежеланата реакция.
- дали някой от членовете на семейството има алергии или състояния като екзема или астма.
Лекарят ще потърси всички други състояния, които биха могли да причинят симптомите. Например, ако изглежда, че детето ви има диария след пиене на мляко, лекарят може да провери дали причината е лактозната непоносимост. Целиакия – състояние, при което човек не може да понася протеиновия глутен – също може да причини подобни симптоми.
Лекарят може да ви насочи към алерголог, който ще ви зададе повече въпроси и ще прегледа детето. Вероятно алергологът ще назначи тестове, които да помогнат за поставяне на диагноза:
- тест на кожата. Този тест включва поставяне на течни екстракти от хранителни алергии върху предмишницата или гърба на детето, убождане на кожата и изчакване, за да се види дали в рамките на 15 минути се образува замервяване или подуване на третираните участъци. Положителният тест показва само, че детето ви може да е чувствително към тази храна.
- Кръвни тестове за проверка на кръвта за IgE антитела към определени храни.
Ако резултатите от теста са неясни, алергологът може да направи хранително предизвикателство:
- По време на този тест човек бавно получава все по-големи количества от потенциалния хранителен алерген, докато лекарят го наблюдава за симптоми. Тестът се прави в кабинета на алерголога или в болница с достъп до незабавна медицинска помощ и медикаменти, тъй като е възможно да се появи в редки случаи животозастрашаваща реакция.
Как се третират хранителните алергии?
Ако детето ви има хранителна алергия, алергологът ще ви помогне да създадете план за лечение. Лечението обикновено означава избягване на алергена и всички храни, които го съдържат.
Ще трябва да четете внимателно етикетите на храните, за да избягвате алергена..
Няма лечение за хранителни алергии. Но лекарствата могат да третират както незначителни, така и тежки симптоми. Антихистамините могат да се използват за лечение на симптоми като копривна треска, хрема или болки в корема от алергична реакция.