Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Ако се чудите кога овулирате, не сте единствени. Овулационните цикли могат да бъдат объркващи. Научете как да изчислите своя овулационен цикъл тук.

Ако се опитвате да забременеете, вероятно вече знаете две важни неща за зачеването: 1) човек има най-голям шанс за зачеване около времето на овулация и 2) определянето на точната дата на овулация не винаги е лесно. Това е така, защото овулацията не винаги се случва като по часовник, особено ако сте сред многото хора, които нямат стандартен 28-дневен менструален цикъл. В тази статия ще научите всичко, което трябва да знаете за това кога може да овулирате, с полезни съвети за определяне на вашите моменти на най-голяма плодовитост.

Фазите на менструалния цикъл

Вашият менструален цикъл има четири фази: менструална, фоликуларна, овулационна и лутеална. Всяка от тях играе важна роля за възможността за зачеване. Нека разгледаме по-подробно всяка фаза:

Менструална фаза

Вашият менструален цикъл започва с първия ден на вашата менструация. Тъй като тялото ви не е забременяло по време на последния цикъл, то изхвърля маточната лигавица заедно с кръв и слуз.

Фоликуларна фаза

Това е фазата, в която яйцеклетките растат в изпълнен с течност сак, наречен фоликул. Хормон, наречен фоликулостимулиращ хормон (FSH), стои зад този процес. Яйцеклетката, която се развие най-пълноценно (доминиращата яйцеклетка), ще овулира в следващата фаза.

Овулационна фаза

Овулацията настъпва, когато яйчникът освободи една зряла яйцеклетка в фалопиевата тръба, обикновено около средата на менструалния цикъл. Яйцеклетката оцелява около 12-24 часа в репродуктивния тракт. Въпреки това, сперматозоидите могат да оцелеят във фалопиевата тръба до пет дни—което означава, че човек има най-голям шанс за зачеване на деня на овулация и пет дни преди това. (В редки случаи тялото освобождава повече от една яйцеклетка, което може да доведе до близнаци.)

Лутеална фаза

Ако сперматозоидът оплоди яйцеклетката по време на овулация, тя се прикрепя към маточната лигавица, за да формира бременност. Ако не, яйцеклетката се абсорбира обратно в маточната лигавица и впоследствие се изхвърля с менструацията. Лутеалната фаза обхваща периода от овулация до следващата менструация или до положителен тест за бременност. Обикновено лутеалната фаза е постоянно с продължителност от две седмици.

Забележка за овулационните цикли и нередовната менструация

„Типичният“ менструален цикъл е с продължителност от 21 до 35 дни. Много нередовни периоди могат да означават, че не овулирате редовно. Ако това се отнася за вас, обмислете възможността да се свържете с акушер-гинеколог или здравен специалист за допълнителна помощ.

Кога Овулирам?

Сега, след като знаете за фазите на менструалния си цикъл, вероятно се чудите кога точно се случва овулацията. Лутеалната фаза обикновено продължава около 14 дни. Тъй като тази част от менструалния цикъл е сравнително стабилна, можем да предвидим кога настъпва овулацията, като извадим 14 дни от последната ви менструация. С други думи, можете да очаквате да овулирате 14 дни преди началото на следващата ви менструация.

Определянето на дължината на вашия цикъл (с помощта на приложение за следене или дневник) може да ви помогне да предвидите овулацията. Просто вземете дължината на цикъла си (28 дни, 27 дни, 30 дни и т.н.) и извадете 14 дни. Ето няколко примера:

  • Нормален 28-дневен цикъл = овулация настъпва около 14-тия ден
  • 27-дневен цикъл = овулация настъпва около 13-тия ден
  • 30-дневен цикъл = овулация настъпва около 16-тия ден

За тези с непредсказуеми дължини на цикъла, периодът на овулация няма да бъде последователен. Ако цикълът ви е между 28 и 32 дни, ще овулирате някъде между 14-тия и 18-тия ден. Имайте предвид, че хората имат най-голям шанс за зачеване на деня на овулация и пет дни преди това.

Разбира се, овулацията може да бъде непредсказуема, и концепцията за „14-тия ден“ не винаги е точна. Съществуват множество методи и инструменти, които да помогнат на хората, които раждат, да изчислят своите най-плодородни дни. Това включва комплекти за предсказване на овулацията (OPKs), монитори за плодовитост, измервания на базалната телесна температура (BBT), наблюдение на цервикалната слуз и други.

Както винаги, ако имате допълнителни въпроси или притеснения относно овулационния си цикъл, консултирайте се с акушер-гинеколог или здравен специалист.