Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Отглеждането на деца е една от най-трудните и в същото време най-удовлетворяващите задачи в света — и за съжаление често се чувстваме най-неподготвени за нея. Тези 9 съвета ще ви помогнат да се чувствате по-уверени и удовлетворени като родител.

9 Стъпки към по-ефективно родителство

Отглеждането на деца е една от най-трудните и в същото време най-удовлетворяващите задачи в света — и за съжаление често се чувстваме най-неподготвени за нея. Тези 9 съвета ще ви помогнат да се чувствате по-уверени и удовлетворени като родител.

1. Подкрепяйте самочувствието на вашето дете

Още като бебета, децата започват да изграждат своето самочувствие, наблюдавайки как родителите им реагират на тях. Вашият тон на глас, език на тялото и изражения на лицето оставят силен отпечатък. Вашите думи и действия влияят на развиващото се самочувствие на децата повече от всичко друго.

Похвалите за дори най-малките постижения ги правят горди и им вдъхват увереност. Напротив, подценяващи коментари или сравняване с други деца могат да ги накарат да се чувстват неуверени и недостойни.

Избягвайте използването на обидни думи или реплики като оръжие. Фрази като „Каква глупава постъпка!“ или „Държиш се по-незряло от малкия си брат!“ нанасят щети, подобни на физически удари. Избирайте внимателно думите си и бъдете състрадателни. Нека децата ви знаят, че всички правим грешки и че ги обичате, дори когато не одобрявате тяхното поведение.

2. Забелязвайте доброто поведение

Колко пъти реагирате негативно на децата си през деня? Може би се хващате да ги критикувате по-често, отколкото да ги хвалите. Как бихте се чувствали, ако вашият шеф постоянно ви критикува, дори с добри намерения?

По-ефективният подход е да хванете децата си в момент, когато правят нещо добро: „Ти си оправил леглото си без да те моля — страхотно!“ или „Забелязах, че си много търпелив с малката си сестра.“ Тези изрази ще насърчат доброто поведение много повече, отколкото многократни забележки.

Старайте се да намирате повод за похвала всеки ден. Бъдете щедри с наградите — вашата любов, прегръдки и комплименти могат да свършат чудеса и често са достатъчни. Скоро ще забележите как „отглеждате“ повече от желаното поведение.

3. Поставяйте граници и бъдете последователни с дисциплината

Дисциплината е необходима във всяко домакинство. Целта ѝ е да помогне на децата да избират приемливо поведение и да се научат на самоконтрол. Те може да тестват границите, които сте им поставили, но имат нужда от тези граници, за да се превърнат в отговорни възрастни.

Установяването на домашни правила помага на децата да разберат вашите очаквания и да развият самоконтрол. Например: „Никакъв телевизор, докато не е направено домашното“ или „Никакво удряне, обиждане или дразнене.“

Добре е да имате система: едно предупреждение, следвано от последствие като „тайм-аут“ или загуба на привилегии. Грешка, която много родители правят, е непоследователността. Не може един ден да наказвате детето за неподчинение, а на следващия да го игнорирате. Последователността учи децата какво очаквате от тях.

4. Намерете време за децата си

Често е трудно да намерим време за семейна вечеря, камо ли за качествено време заедно. Но точно това е нещото, от което децата ви най-много се нуждаят. Станете 10 минути по-рано сутринта, за да закусите заедно или оставете съдовете в мивката и направете разходка след вечеря. Децата, които не получават достатъчно внимание, често започват да се държат лошо, защото така със сигурност ще привлекат вниманието ви.

Много родители намират за полезно да планират време заедно с децата. Създайте „специална вечер“ веднъж седмично и оставете децата да изберат как да прекарате времето заедно. Тийнейджърите може да изглеждат като че имат по-малко нужда от внимание, но родителите трябва да се стараят да бъдат на разположение, когато тийнейджърът им има желание да говори или да участва в семейни дейности.

Не се чувствайте виновни, ако работите. Малките моменти, като приготвяне на пуканки или разходка, ще останат в съзнанието на вашите деца.

5. Бъдете добрият пример

Малките деца научават много за това как да се държат, като наблюдават родителите си. Колкото по-малки са, толкова повече гледат вас за насоки. Преди да избухнете пред детето си, помислете: „Така ли искам моето дете да се държи, когато е ядосано?“ Моделирайте качествата, които искате да видите в децата си: уважение, честност, доброта, търпимост. Бъдете пример за безкористно поведение и показвайте благодарност.

6. Направете комуникацията приоритет

Не можете да очаквате децата да правят всичко, само защото „така казвате“. Обяснявайте им причините. Родители, които разясняват своите очаквания, дават възможност на децата да учат без да се чувстват съдени.

Изяснявайте вашите очаквания, обяснявайте проблемите и заедно намирайте решения. Така децата са по-мотивирани да следват решенията.

7. Бъдете гъвкави и готови да промените стила си на възпитание

Ако често се чувствате разочаровани от поведението на детето си, може би имате нереалистични очаквания. Родителите, които си мислят в „трябва“ (например „Детето ми трябва да е приучено на гърне вече“), трябва да разгледат въпроса по-подробно или да говорят със специалист.

С времето, както се променят децата, така трябва да се променя и вашият стил на родителство.

8. Показвайте безусловна любов

Родителите са отговорни за насочването на децата си. Но начинът, по който го правите, е от значение. Избягвайте обвинения и критика, които подкопават самочувствието на детето. Вместо това насърчавайте и показвайте подкрепа, дори когато ги дисциплинирате.

9. Знайте своите собствени нужди и ограничения като родител

Никой родител не е перфектен. Важно е да разпознаете както своите силни страни, така и своите слабости. Бъдете реалистични и състрадателни към себе си. Фокусирането върху вашите нужди не е егоистично – това е още една ценна черта, която можете да предадете на децата си.

Категории: Майчинство