Домът, изпълнен с четивни материали, е отличен начин да помогнете на децата да станат запалени читатели. Какви книги да изберете? Попитайте децата си за техните интереси. Ако са твърде малки, за да ви кажат, можете да се обърнете към местната библиотека за предложения за подходящи за възрастта книги.
Поддържайте разнообразие от четивни материали
Съберете:
- Книги с твърди корици или книги с огледала и различни текстури за бебета.
- Алфабетни книги, рими и картинни книги за предучилищна възраст.
- Фикция, нехудожествени произведения, поезия, речници и справочни книги за деца в начална училищна възраст.
Децата могат да разбират истории, които не могат да прочетат сами. Ако по-трудна книга предизвиква интереса на детето ви, четете я заедно. По-малките деца могат да разглеждат илюстрациите и да задават въпроси, докато следват сюжета.
В допълнение към книгите, вашите деца може да се насладят на:
- Дествени списания
- Аудиокниги
- Пощенски картички, имейли и текстови съобщения от роднини
- Албуми със снимки или скрапбуци
- Вестници
- Комикси
- Уебсайтове за деца
- Игри за четене и алфабет на компютър/таблет
- Магнитни букви
- E-четци или електронни книги
Дръжте четивните материали под ръка
Съхранявайте издръжливи книги с другите играчки за лесно разглеждане. Книги близо до масата за преобличане и височинната столче могат да бъдат полезни за разсейване на по-малките деца. Пластмасовите книги дори могат да отидат в банята. Дръжте книги до удобни столове и дивани, където можете да се сгушите и да четете след хранене и преди дрямка.
Създайте специално място за четене
С напредването на децата:
- Дръжте книги и списания на рафтове, до които могат да достигнат в любимите си места вкъщи. Направете тези рафтове привлекателни и подредени.
- Поставете някои от книгите с кориците напред, за да са лесни за намиране.
- Сложете кошница с книги и списания до любимите им места за сядане.
- Създайте уютен ъгъл за четене и насърчавайте децата си да го използват, като определите време за “четене в ъгъла” всеки ден.
Направете го привлекателно
Уверете се, че местата за четене имат добро осветление. Често променяйте материалите — добавяйте сезонни книги, сменяйте различни списания и включвайте книги по теми, които интересуват децата ви или по които учат в училище. Украсете ъгъла с произведения на вашето дете или писмата им. Дръжте електронни устройства наблизо, за да пускате аудиокниги.
Насърчавайте креативността
Настройте център за писане и изкуства и насърчавайте децата си да правят книги, плакати или колажи, които да украсят с собствените си картини и текстове. Децата обичат да четат неща, които сами са написали, или да споделят творбите си с близки и приятели. Помолете децата си да разиграват историята.
Обмислете средата за четене
Други начини да насърчите децата си да четат:
- Ограничете времето за екран (включително телевизор, компютър, смартфони, таблети и видеоигри), за да осигурите време за четене.
- Дръжте четивните дейности свързани със семейството и водете детето си в четивни дейности и медии. Дори при днешното високо използване на технологии, можете да решите колко печатно и колко медийно съдържание да позволите по време на историята. Четенето на електронни книги не трябва да означава отказ от време в скута. Уверете се, че често се сгушвате с история, независимо от формата.
- Четете заедно. Прочетете книга на глас или помолете детето си да ви прочете от любимото списание или книга. Направете навик да седите заедно, докато всеки чете собствената си книга, споделяйки време в тишина заедно.
Чрез създаването на уютна и привлекателна среда за четене у дома, вие не само ще стимулирате интереса на децата си към четенето, но и ще им помогнете да изградят положителни асоциации с книгите, които ще ги съпътстват през целия им живот.