Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Плацентата доставя кислород и хранителни вещества на вашето бебе в утробата, като същевременно служи като система за отстраняване на отпадъци. Научете повече за този жизненоважен орган по време на бременност.

По време на бременността тялото ви прави много невероятни неща. Освен че развива вашето бебе през деветте месеца, то създава и един изключително важен орган, който съществува само по време на бременността: плацентата. Този орган подхранва вашето бебе през цялата бременност и също така служи за премахване на отпадъците от него. Продължете да четете, за да научите повече за плацентата, включително нейната роля по време на бременността, как да я поддържате здрава, възможни усложнения и други важни факти.

Какво представлява плацентата?

Плацентата е орган, който съществува само по време на бременността. Тя започва да се развива в матката след като оплодената яйцеклетка се имплантира в стената на матката. Богата на кръвоносни съдове, тя се свързва с вашето бебе чрез пъпната връв и дори съдържа същия генетичен състав като вашето дете!

По време на бременността, плацентата помага за развитието на вашето бебе, като изпълнява функции като белите дробове, стомаха, бъбреците и черния дроб. Тя им помага да се хранят и да дишат.

Каква е функцията на плацентата?

Плацентата изпълнява няколко важни роли по време на бременността. Тя осигурява кислород, антитела и хранителни вещества на вашето бебе в утробата и също така служи като система за отстраняване на отпадъци.

Плацентата преобразува хранителните вещества от майчината циркулация и ги превръща в енергия за развиващия се плод. Тези енергийни източници включват гликоген, холестерол и протеини.

Плацентата произвежда хормони, които увеличават доставката на глюкоза, отпускат матката и помагат за развитието на органите на плода. Тя също така улеснява преноса на газове като кислород от майката към плода.

Освен това, този важен орган регулира и вашата физиология и метаболизъм. Например, плацентата произвежда хормони и молекули като човешки плацентен лактоген (HPL), релаксин, окситоцин, прогестерон и естроген. Тези хормони не само са от полза за вашето бебе, но и помагат на тялото ви да се подготви за кърмене, да повиши метаболизма ви и още много други неща.

Какво е предна плацента?

Предната плацента се отнася до разположението на плацентата в предната част на матката, което е близо до коремната област. Въпреки че не е свързана с по-голям риск от усложнения, тя може да повлияе на усещането за движенията на бебето.

Къде се намира плацентата?

Плацентата, която е отделен орган, предназначен да поддържа вашата бременност, се намира в рамките на матката ви. Тя се състои от плацентна тъкан, амниотичните мембрани и пъпната връв. Тя може да се имплантира навсякъде в лигавицата на матката, но обикновено е в средната или горната част на матката.

Обикновено плацентата се развива там, където се имплантира оплодената яйцеклетка и може да расте навсякъде в матката. Ако вашата бременност протича нормално, тя ще бъде разположена в горната част на матката (фундална позиция). Когато плацентата се намира в предната част на матката, това се нарича предна плацента. Други възможни местоположения включват дясната или лявата страна на матката (латерална) и задната част на матката (постериорна).

Местоположения на плацентата

Ето ръководство за различните местоположения на плацентата:

  • Фундална: Плацентата е разположена в горната част на матката.
  • Предна: Плацентата се развива в предната част на матката, близо до коремната област.
  • Постериорна: Плацентата е близо до задната част на матката, близо до гръбначния стълб.
  • Латерална: Плацентата се развива от лявата или дясната страна на матката.
  • Нискоразположена: Плацентата е в долната част на матката, където може да покрива шийката на матката частично или напълно (състояние, известно като плацента превия).

Възможни усложнения с плацентата

В повечето случаи плацентата функционира нормално. Но понякога може да възникне проблем, който може да застраши бременността и майката. Ето някои потенциални проблеми, които могат да възникнат с плацентата.

Плацента превия

Когато плацентата е нискоразположена и частично или напълно покрива шийката на матката, това е известно като плацента превия. Освен че увеличава риска от следродилен кръвоизлив, плацента превия обикновено пречи на хората да имат вагинално раждане.

Плацента превия може също така да увеличи риска от разстройства в спектъра на плацентната акрета, които включват плацента акрета, плацента инкрета и плацента перкрета. Тези състояния описват клинична ситуация, при която плацентата не се отделя спонтанно след раждането и не може да бъде отстранена без принудителна намеса, без да се причини масивно и потенциално животозастрашаващо кървене.

Повечето пъти плацента превия се диагностицира в средата на бременността с ултразвук. Понякога се открива, след като пациентът изпита безболезнено вагинално кървене през втория или третия триместър. Когато неконтролираното кървене от плацента превия се случи, може да се наложи кръвопреливане или дори хистеректомия.

Плацента акрета

Когато плацентата се имплантира твърде дълбоко в стената на матката, това може да доведе до състояние, наречено плацента акрета. Това състояние може да предизвика усложнения по време на раждане, казва д-р Харпър, тъй като плацентата не се отделя правилно от стената на матката след раждането. Плацента акрета обикновено изисква раждане чрез цезарово сечение и може да увеличи риска от тежко кръвотечение. Някои жени с плацента акрета също преминават през хистеректомия (отстраняване на матката) заедно с цезаровото сечение.

Отлепване на плацентата

Отлепване на плацентата възниква, когато плацентата се откъсне напълно или частично от стената на матката преди раждането на плода. Това състояние може да доведе до намаляване на кръвния поток към бебето и тежко кръвотечение за майката. Отлепване на плацентата обикновено се случва след 20-та седмица от бременността. За щастие, това усложнение е рядко, като се среща само при около 0,4% до 1% от бременните жени. Рискът от отлепване на плацентата е по-голям при жени с неконтролирано високо кръвно налягане, както и при тези, които пушат или употребяват наркотици.

Жените с отлепване на плацентата може да изпитат коремна болка, вагинално кървене, спазми, контракции на матката или чувствителност, както и намалени движения на плода.

Синдром на трансфузия между близнаци

При многоплодни бременности може да има една или повече плаценти. Ако има само една плацента, бебетата трябва да споделят кръвоснабдяването и хранителните вещества, което понякога може да доведе до усложнения, като синдром на трансфузия между близнаци. При този синдром бебетата получават неравномерно кръвоснабдяване от плацентата. Синдромът на трансфузия между близнаци обикновено се среща при около 10% до 15% от идентичните близнаци, които споделят една и съща плацента. Поради това здравните специалисти често се опитват да определят рано дали близнаците споделят една плацента или имат свои собствени източници на кислород и хранителни вещества. Ако се идентифицира само една плацента, може да бъде разработен план за лечение, ако е необходимо.

Плацентарна недостатъчност

Плацентарна недостатъчност възниква, когато плацентата не функционира оптимално. Тази недостатъчност означава, че бебето може да получава по-малко хранителни вещества, кислород и кръвоснабдяване. Това може да доведе до вътреутробно забавяне на растежа (IUGR), както и до потенциални дългосрочни усложнения за вашето бебе. В някои случаи може да се стигне и до мъртво раждане.

Плацентарната недостатъчност може да възникне и поради неправилно имплантиране на плацентата, както и слабо развитие на съдовите връзки, което може да доведе до прееклампсия или високо кръвно налягане по време на бременност.

Поддържане на здрава плацента по време на бременност

За да поддържате плацентата си здрава, трябва да следвате същите съвети, които важат за здравословна бременност, като например: хранете се с добре балансирана диета, упражнявайте се редовно, избягвайте алкохол, спрете употребата на тютюн. Също така трябва да се уверите, че всички лекарства, които приемате – включително без рецепта или по предписание – са безопасни за вас.

Ако имате някакви предварително съществуващи медицински състояния или история на усложнения по време на бременност и планирате да забременеете, винаги е добра идея да обсъдите тези въпроси с вашия здравен специалист. Те могат да ви посъветват какво може да се направи предварително, за да се оптимизират шансовете ви за здрава бременност и раждане.

Раждане на плацентата

След като бебето ви се роди и пъпната връв е затегната, плацентата ще бъде родена. Това обикновено се случва в рамките на 30 минути след раждането. Ако плацентата не се отдели от стената на матката (състояние, наречено задържана плацента), има риск от кървене и инфекция. Масаж на матката, ръчно извличане и D&C (разширение и кюретаж) са опции за раждането на плацентата.

Ако имате цезарово сечение, плацентата се премахва, но обикновено с повече помощ от акушерката. Това включва масажиране на фундума (горната част) на матката и прилагане на издърпване на пъпната връв, така че плацентата да бъде извадена през разреза в матката. След това вътрешността на матката се инспектира, за да се уверят, че няма задържани части от плацентата или амниотичните мембрани.

Какво се случва с плацентата след раждането?

В много случаи, след като плацентата бъде инспектирана, за да се уверят, че е цяла, тя ще бъде изхвърлена. Но някои хора избират да съхранят плацентата. Съхранението често се извършва с надеждата, че в бъдеще могат да се разработят нови терапии, които да я използват. Съхранението на плацентарна тъкан е по-рядко срещано от съхранението на кръв от пъпната връв. Но нито една от тези опции не е особено често срещана поради свързаните с тях разходи. Друга опция, която може да обмислите, е даряване на кръв от пъпната връв за обществена употреба.

Ако не сте сигурни какво да направите с плацентата след раждането, обсъдете опциите си с вашия здравен специалист. Заедно можете да решите кое е най-доброто за вас и да направите план за тази част от раждането и възстановяването ви.