Като родител, искате вашето дете да се чувства добре със себе си и да има високо самочувствие (или положителен самообраз). Вашите думи и действия оказват най-голямо влияние върху самочувствието му още от ранна възраст. Вашето дете абсорбира вашия тон на гласа, езика на тялото и всяко изражение.
За някои деца самочувствието идва по-лесно, докато за други е по-трудно. Ако самочувствието на вашето дете е ниско, ето 9 начина, по които можете да му помогнете да го подсили:
1. Помогнете на детето да се научи да прави различни неща
За бебето, научаването да държи чаша или да направи първите си стъпки създава чувство на разбиране и радост. С порастването му, дейности като обличане, четене или каране на колело са възможности за развитие на самочувствието.
Започнете с това да показвате и помагате, а след това нека детето опитва само, дори да прави грешки. Това е ключова част от изграждането на положителна самооценка. Осигурете възможности детето да се учи, опитва и да се чувства гордо. Не правете предизвикателствата твърде лесни или твърде трудни. Насърчавайте го да дава най-доброто от себе си, но му обяснете, че не е нужно да бъде перфектно — никой не е!
2. Хвалете усилията
Избягвайте да хвалите само резултатите (като получаването на отличен) или качествата (като интелигентност или атлетизъм). Вместо това поздравявайте децата за усилията, напредъка и отношението им. Например: “Работиш усърдно по този проект”, “Ставaш все по-добър на тези правописни тестове” или “Гордея се с теб, че тренираш пиано — не се отказа.” С този тип похвали, децата влагат усилия, работят към цели и се опитват — което ги прави по-вероятно да успеят.
3. Бъдете честни
Неправилно спечелената похвала не звучи истински. Например, ако кажете на децата, че са играли страхотна игра, когато знаят, че не е така, това може да звучи кухо. Вместо това кажете: “Въпреки че това не беше най-добрата ти игра, гордея се с теб, че не се отказа.” Добавете и глас на увереност: “Утре ще се справиш по-добре.”
4. Бъдете добър модел за подражание
Когато влагате усилия в ежедневните задачи (като приготвяне на храна или миене на съдове), вие давате добър пример. Вашето дете научава да полага усилия в писането на домашни, подреждането на играчки или оправянето на леглото.
Важна е и правилната нагласа. Когато изпълнявате задачи без оплакване, учите детето да прави същото. Когато не бързате с работата и се гордеете с добре свършена задача, то също научава това поведение.
5. Избягвайте критика
Съобщенията, които децата чуват за себе си, често оказват влияние върху самочувствието им. Суровите думи или негативните коментари (като наричането на дете “мързеливо”) не мотивират и могат да наранят самочувствието. Коригирайте с търпение и се фокусирайте върху това какво искате да направят следващия път. Ако е нужно, покажете им как.
6. Фокусирайте се върху силните страни
Обърнете внимание на това, в което децата се справят добре и какво им харесва. Уверете се, че имат възможности да развиват тези умения. Фокусирайте се повече върху силните им страни, отколкото върху слабостите, за да им помогнете да се чувстват добре със себе си. Това подобрява и поведението.
7. Забелязвайте какво се е получило
Лесно е децата да се съсредоточат върху това, което не се е получило, като например лошо представяне на тест. Ако не балансират това с добрите неща, ще се чувстват зле. Когато чуете детето да се оплаква за себе си или за деня си, накарайте го да открие нещо добро, което се е случило.
Опитайте и следното: всяка вечер преди лягане, нека детето ви назове поне 3 хубави неща, които са му се случили през деня. Скоро ще започне да забелязва повече положителни неща в живота и за себе си.
8. Насърчавайте здравословни приятелства
Учете децата, че най-добрите приятели са тези, които се отнасят с тях добре и ги повдигат с думи и действия. Те трябва да избягват хора, които се държат лошо или събарят другите. Вместо това, трябва да избират приятели, с които могат да бъдат себе си и които им помагат да се чувстват добре със себе си. Помогнете им да бъдат и те такива приятели за другите.
9. Нека децата помагат и дават
Самочувствието нараства, когато децата виждат, че това, което правят, има значение за другите. Те могат да помагат у дома, да участват в училищни проекти или да направят услуга на брат или сестра. Помагането на другите и добрите постъпки развиват самочувствието и създават положителни емоции.
Като помогнете на вашето дете да подсили самочувствието си, то ще има смелостта да опитва нови неща и да прави умни избори.