Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Ако мислите, че ученето на ходене е било впечатляващо, изчакайте да видите следващите етапи в развитието на вашето дете. Внимавайте за тези нови умения и наблюдавайте как малчуганът ви се учи да се движи уверено в света.

Докато ходенето е голяма стъпка, други постижения в развитието на грубите моторни умения – от изкачване на стълби до скачане – също са значими. Тези постижения показват, че мускулите на вашето дете стават по-силни и координацията му се подобрява. Прочетете по-нататък, за да откриете шест спортни умения, които трябва да ви накарат да аплодирате вашето дете.

1. Клек

Не подценявайте това изтънчено умение, при което вашето дете спира, кляка, за да вземе нещо, и след това продължава да ходи. Клекът означава, че детето ви е стабилно на краката си, което изисква значителен баланс. Това също така е важна стъпка към независимостта, защото вече не се нуждае от вас, за да вземе играчките си.

Децата обикновено усвояват техниката на клякане в рамките на три месеца след като се научат да ходят, и няма нужда да го учите. Просто играйте и го оставете да се развива естествено. Изключете телевизора и покрийте пода с много играчки, които да предизвикат интерес.

2. Хвърляне

Всеки път, когато вашето дете взема топка и я хвърля (действие, което обикновено започва между 15 и 18 месеца), то тества своя баланс и ловкост, като същевременно усъвършенства координацията между ръката и окото. Обърнете внимание на коя ръка използва вашето дете, за да хвърли топката. Около 2-годишна възраст децата започват да показват доминираща ръка – лява или дясна.

За да помогнете на детето си да усъвършенства това умение, най-добре е да започнете с малки топки – дори тенис топка може да е твърде голяма за малките му ръце. Вместо това, играйте на хвърляне с меки топки или топки с текстура, които са по-лесни за захващане. Ако искате да насърчите футболните му умения, способността да рита топка (което изисква баланс на един крак) се развива около 2-годишна възраст.

3. Танцуване

Движението в ритъм означава, че вашето дете е открило забавен начин да предизвика тялото си и учи да интегрира различни движения в последователности. Обикновено детето започва да танцува между 15 и 20 месеца.

Насърчавайте детето, като пускате разнообразна музика у дома и се връщайте към мелодиите, които му харесват най-много. Можете също така да въведете инструменти, подходящи за деца, като яйце-шейкър, марака или тамбурина, които ще му помогнат да се движи в ритъм. Децата на тази възраст също обичат да имитират това, което виждат, така че не се страхувайте да се включите в танците.

4. Ходене назад

Ходенето назад е изненадващо трудно за усвояване от малкото дете, тъй като то ангажира мускулите на седалището и бедрата, които обикновеното ходене не използва. Вашето дете може да се научи да го прави още на 15 месеца, но не се притеснявайте, ако това не се случи до 2-годишна възраст.

Един забавен начин да насърчите ходенето назад е като дадете на детето си играчка, която да дърпа. Трудно е да ходиш и да дърпаш куче на връв до себе си, затова детето ви вероятно ще трябва да се обърне и да го дърпа към себе си. Скоро вашето дете ще започне да ходи назад естествено, докато играчката се приближава към него.

5. Изкачване на стълби

Изкачването на стълби ангажира големите мускулни групи на детето и изисква сила и баланс за прехвърляне на тежестта от единия крак на другия. Повечето деца започват да се учат да изкачват стълби, като се навеждат напред и поставят ръцете си на стъпалото над тях, като с времето напредват към хващане на парапета (или вашата ръка) около 18 до 22 месеца.

Вашето дете ще трябва да се спуска по стълбите на дупе, докато не научи как да се спуска на два крака, което вероятно ще се случи след втория му рожден ден. Безопасността на стълбите е от първостепенно значение. Използвайте прегради в горната и долната част и никога не оставяйте детето да практикува само. Ако възможността за падане ви тревожи, опитайте по-безопасна алтернатива: Нека детето експериментира на стълбичките на малка пързалка в детската площадка.

6. Скачане

Между 2 и 3-годишна възраст вашето дете ще започне да скача на място. Първоначално може едва да успее да отлепи и двата крака от земята, но с времето ще започне да скача все по-високо и далеч. Това изисква значителна мускулна сила за отлепване от земята, както и ловкост и баланс за успешно приземяване. Осигурете безопасна, мека повърхност (като килим или йога мат), на която да практикува.

Друг необичаен начин за развитие на това умение е водата. Уроците по плуване помагат за подобряване на мускулния тонус и координацията, които са ключови за скачането и всички видове груби моторни умения. След като детето се научи да скача на място, небето е границата. Скоро то ще подскача и скача с лекота по улицата.

Развитието на грубите моторни умения на вашето дете е изпълнено с вълнуващи и значими моменти, които не само показват физическия му напредък, но и му дават нови възможности за игра и забавление. Наблюдавайте тези умения и насърчавайте детето си да продължава да се движи и изследва света около него.