Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

От емоции, които се променят на мига, до редица стомашни проблеми – хормоните по време на бременността могат да ви изненадат! Тук ще ви обясним какво се случва с шест основни хормона, включително прогестерон, HCG и окситоцин.

HCG (Човешки хорион гонадотропин)

Какво прави: HCG (Човешки хорион гонадотропин) е ключов хормон по време на бременността. Той се произвежда от това, което в крайна сметка се превръща в плацента. Основната функция на HCG е да информира тялото на жената, че в нейната утроба расте живот и че тялото трябва да създаде гнездо за него. HCG също така казва на яйчниците да прекратят производството на зрели яйцеклетки всеки месец.

Недостатък: Никой не е напълно сигурен какво причинява сутрешното гадене, но много лекари вярват, че това най-вероятно е свързано с повишените нива на HCG. Жените с по-високи нива на HCG често изпитват повече гадене и повръщане.

Нива на HCG по време на бременност: Нивата на HCG се повишават осем дни след овулацията, достигат пик на 60-90 дни и след това леко спадат, като се стабилизират за остатъка от бременността. Обикновено, през първите 10 седмици на бременността, нивата на HCG се удвояват на всеки два дни. HCG циркулира в тялото и се изхвърля с урината (което се използва от тестовете за бременност за откриване на висока концентрация на бета HCG в урината, което показва, че сте бременна).

Прогестерон

Какво прави: Прогестеронът се произвежда рано по време на бременността от киста на яйчника, наречена жълто тяло. Жълтото тяло продължава да произвежда прогестерон до около 10-та седмица, след което плацентата поема тази функция.

Недостатък: Прогестеронът отпуска гладката мускулатура в тялото (най-важното, мускулната стена на матката или “утробата”). Той също така води до отпускане на кръвоносните съдове в цялото тяло, което може да предизвика по-ниско от нормалното кръвно налягане и понякога световъртеж, както и стомашно-чревни симптоми като киселини, рефлукс, оригване, гадене, повръщане, газове и запек. Прогестеронът също така може да увеличи растежа на косми — може да забележите нежелани косми по гърдите и долната част на корема, например.

Нива на прогестерон по време на бременност: През първия триместър нивата на прогестерон се увеличават експоненциално, след което се стабилизират. Прогестеронът има много важни функции: той поддържа мускулите на матката отпуснати и помага на имунната система на тялото да толерира чуждата ДНК (тоест плода).

Естроген

Какво прави: Подобно на прогестерона, естрогенът се секретира от жълтото тяло до момента, когато плацентата поеме. Този хормон играе ключова роля в развитието на плода и стимулира растежа на няколко органа и други телесни системи в плода.

Ролята на естрогена е изключително важна: той помага за стимулиране на хормоналното производство в надбъбречната жлеза на плода, стимулира растежа на надбъбречната жлеза и подобрява способността на матката на майката да реагира на окситоцин (друг хормон, свързан с бременността). Той също така подготвя гърдите за производството на мляко чрез разширяване на млечните канали.

Нива на естроген по време на бременност: След края на първия триместър, тялото има по-високи нива на циркулиращ естроген, които след това се стабилизират. Повишените нива на естроген обаче могат да предизвикат паяковидни вени, гадене, повишен апетит и промени в кожата.

Някои жени обаче имат късмета да изпитат “сиянието на бременността,” което до голяма степен се дължи на нивата на естроген.

Релаксин

Какво прави: Смята се, че релаксинът е отговорен за разхлабването на връзките, които държат тазовите кости заедно, и за отпускането на мускулите на матката. Това подготвя тялото за преминаването на бебето през родовия канал. Този хормон на бременността също така отпуска артериите, за да могат да поемат увеличения обем кръв по време на бременността, без да предизвикват повишаване на кръвното налягане.

Недостатък: Може да почувствате, че вашите връзки са по-разхлабени, включително в раменете, коленете, бедрата и глезените, което може да доведе до болки, възпаление и дори до по-голяма склонност към неволни движения.

Нива на релаксин по време на бременност: По време на бременността жените имат 10 пъти повече релаксин в телата си от нормалното количество.

Окситоцин

Какво прави: Окситоцинът е хормонът, който разширява шийката на матката и стимулира зърната да произвеждат мляко.

Нива на окситоцин по време на бременност: Много жени вярват, че окситоцинът е хормонът, който задейства раждането. (Питоцин, лекарството, което обикновено се дава за предизвикване на раждане, е синтетичната форма на окситоцин.) В действителност нивата на окситоцин не се повишават при започване на раждането; матката просто става много чувствителна и отзивчива към окситоцин, когато бременността наближава своя край.

В дните и седмиците непосредствено преди раждането, много жени изпитват лека еуфория и силно желание за “гнездене” (безпричинно миене на стени, печене и т.н.), което може да бъде свързано с окситоцин, както и с други хормони и стероиди. По време на раждането, огромни количества окситоцин преминават през мозъка. След раждането, когато жената държи новороденото си, тя развива това, което се нарича “бебешка страст” — химична реакция, която се случва, когато феромоните на бебето стимулират производството на допълнителен окситоцин, усилвайки връзката между майката и бебето.

Пролактин

Какво прави: Този хормон, който произвежда мляко, има успокояващ ефект. Пролактинът подготвя тъканите на гърдите за лактация и освобождаване на мляко.

Нива на пролактин по време на бременност: Нивата на пролактин се увеличават 10 до 20 пъти по време на бременността.