Харесва ни или не, социалните мрежи са част от нашия живот. Има много положителни аспекти, като свързаност и споделяне на идеи, но съществуват и опасности, които могат да доведат до ниско самочувствие, лошо възприятие на тялото, тревожност и депресия.
Ключът е в намирането на баланс. Родителите могат да научат децата си да бъдат по-внимателни към социалните мрежи, да прекарват по-малко време в тях и да помагат за защитата на психичното си здраве. Ето как:
Подгответе детето и себе си
Оценете готовността на детето си и установете ограничения.
Изкушаващо е да се опитате да предпазите децата си прекалено много и да не им позволите да използват социални мрежи. Но ако не им позволите да бъдат част от това, те могат да се почувстват изолирани. Помислете за възрастта, здравето и личността на детето. Социалните мрежи изискват децата да са на поне 13 години, за да създадат свои профили.
Преди да предоставите достъп, е важно да установите правила. Определете какви приложения могат да използват и колко често. Намерете какви ограничения работят най-добре, за да не пречат на учебните задължения, домакинската работа, физическата активност и съня. Можете да започнете, като позволите на детето да изпраща съобщения на приятели. Вижте как вървят нещата, преди да им разрешите да използват и други приложения.
Използвайте инструменти за родителски контрол.
Много интернет доставчици предлагат опции за родителски контрол. Можете също така да инсталирате софтуер, който блокира достъпа до определени сайтове и ограничава личната информация, която се изпраща онлайн. Други програми могат да следят и проследяват онлайн активността.
Уважавайте чувствата им. Децата са израснали със социални мрежи и не познават свят без тях. Както коментарите, така и „харесванията“ на снимки може да не значат много за вас, но вероятно са важни за тях. Не отхвърляйте техните притеснения. Покажете, че се интересувате и се грижите.
Внимавайте какво има онлайн
Говорете за фантазията срещу реалността.
Много тийнейджъри са самосъзнателни относно външния си вид и виждането на много „перфектни“ снимки онлайн може да ги накара да се чувстват по-зле. Това може да затрудни справянето с тревожност, депресия и обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР).
Разгледайте заедно „перфектни“ снимки.
Покажете как неща като осветление, ъгли, филтри и приложения за редактиране на снимки могат да накарат хората да изглеждат по-различно, отколкото в реалния живот. Някои софтуерни приложения за изкуствен интелект (AI) могат да създават снимки само на база текста, който потребителите въведат. Това прави още по-трудно разпознаването на истината.
Обяснете, че не е състезание.
Хората често споделят снимки и истории, показващи само добрите моменти, и получават много положителни коментари. Това може да накара децата да се чувстват изолирани или недостойни.
Говорете за скучните и тъжни моменти.
Тези неща се случват на приятели, влиятелни личности, знаменитости и всички останали. Не всеки споделя такива моменти, но е добре да се покажат и не толкова перфектните времена. Понякога хората могат да се свържат с тях много повече.
Помислете за източниците.
Много хора казват или правят неща онлайн просто за внимание. Информацията, която разпространяват, може да е неверна или дори опасна.
Говорете за безопасни източници.
Обяснете на децата, че просто изразяването на мнение не е надеждно. Насърчете ги да проверяват при вас относно съвети, продукти и дори предизвикателства, които ги интересуват. Можете да направите проучвания заедно на сайтове, на които можете да се доверите, като Common Sense Media.
Направете пауза от социалните мрежи
Дайте добър пример.
Ако децата ви виждат, че постоянно проверявате телефона си, те могат да мислят, че и те могат да правят същото. Ограничете собственото си използване на устройства, особено когато сте с децата. Изключете или заглушете телефона и другите устройства, когато не ги използвате и по време на семейни занимания, като хранения.
Помислете за семейни паузи от социалните мрежи.
Можете дори да направите от това игра и да предоставите награди, когато останат извън сайтовете за известно време.
Изключвайте устройствата поне 1 час преди лягане.
Децата могат да кажат на приятелите си, че трябва да се откажат в определен час. Съхранявайте устройствата в спалнята си през нощта, за да не бъдат изкушени да ги използват късно вечер.
Насърчете децата да имат разнообразни дейности.
Включете се в занимания с приятели, участие в клубове и спорт. Правете неща заедно като семейство, като играете игри и доброволствате. Опитайте се да накарате детето си да бъде активно всеки ден и да получава достатъчно сън. Всичко това помага за развитието на здраво тяло и ум.
Проверявайте как се чувства вашето дете
Говорете с детето си редовно.
Убедете се, че децата чувстват, че могат да се обърнат към вас, когато имат проблеми онлайн. Провеждайте разговори за това, което виждат на устройствата си, и споделете собствените си убеждения и ценности. Можете да зададете въпроси като:
- „Защо мислиш, че хората публикуват снимки?“
- „Защо получаването на ‘харесвания’ е важно за теб?“
- „Как се чувстваш след време прекарано в социалните мрежи?“
- „Какво мислиш, че би се случило, ако не влизаш в тях за час или цял ден?“
Гледайте за предупредителни знаци.
Важно е да следите за знаци, че вашето дете се бори, като например да е разстроено или изолирано след време прекарано в социалните мрежи. Младите хора с психични проблеми — като тревожност, депресия или безсъние — са по-склонни да имат suicidal thoughts.
Ако вашето дете говори за чувство на безнадеждност или вина, или споменава самоубийство или че не иска да бъде тук, незабавно се свържете с неговия лекар.