Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Прееклампсията, известна още като токсикоза по време на бременност, е сериозно състояние, което обикновено се развива след 20-та седмица на бременността. Тя се характеризира с високо кръвно налягане и повишени нива на белтък в урината.

Какво причинява прееклампсия?

Въпреки че точните причини за прееклампсията все още не са напълно ясни, много експерти смятат, че състоянието започва в плацентата и съдовете, които я снабдяват с кръв. Прееклампсията е свързана с аномалии в развитието на плацентата още в ранния етап на бременността.

Рискови фактори за прееклампсия

Някои фактори могат да увеличат риска от развитие на прееклампсия:

  • Първа бременност
  • Семейна история на прееклампсия (сестри или майки)
  • Бременност с повече от едно бебе
  • Затлъстяване
  • История на високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, гестационна хипертония или предишна прееклампсия
  • Възраст над 35 години
  • Автоимунни заболявания като лупус
  • Използване на репродуктивни технологии като ин витро оплождане (IVF)

Симптоми на прееклампсия при бременни жени

Много от признаците на прееклампсия са безсимптомни или приличат на нормални симптоми на бременността, което прави състоянието особено опасно. Въпреки това, някои хора могат да изпитат следните симптоми:

  • Тежки, постоянни главоболия
  • Увеличено подуване, особено на ръцете и лицето (едем)
  • Внезапно бързо покачване на тегло, свързано със задържане на вода (повече от два килограма на седмица)
  • Зрителни нарушения като проблясъци или замъглено виждане
  • Болка в горната дясна част на корема и/или болка в рамото
  • Болка или усещане за парене зад гръдната кост
  • Гадене и повръщане
  • Задух или затруднено дишане
  • Кръвно налягане, което се покачва до 140/90 или повече
  • Присъствие на белтък в урината (определя се от лекар)
  • Обърканост или тревожност

Тези симптоми са по-чести при тежки случаи на прееклампсия. Ако състоянието не се лекува, прееклампсията може да премине в еклампсия – рядко, но сериозно състояние, което причинява припадъци или кома.

Възможни усложнения при прееклампсия

Тежките случаи на прееклампсия могат да доведат до сериозни проблеми както за майката, така и за бебето. Най-честото усложнение е хипертонията, която, ако не се лекува, може да стане много сериозна. Хипертонията може да причини припадъци и хеморагични инсулти, които могат да бъдат фатални.

Друго възможно усложнение е синдромът HELLP, който включва разрушаване на червените кръвни клетки, повишени чернодробни ензими и ниски тромбоцити. Това е сериозно усложнение с значително увреждане на черния дроб и тромбоцитите в кръвта.

От гледна точка на плода, прееклампсията може да забави растежа на бебето и да намали количеството на амниотичната течност. Други възможни усложнения включват отлепване на плацентата и преждевременно раждане.

Как да разпознаете прееклампсия?

Прееклампсията обикновено се развива през втората половина на бременността. Всички здравни специалисти, които се грижат за бременни жени, редовно проверяват кръвното налягане и извършват анализ на урината за белтък, защото ранната диагностика и внимателното наблюдение са от съществено значение.

Лечение на прееклампсия

Прееклампсията няма специфично лечение. Ако имате по-лек случай, може да се лекувате у дома с почивка на легло, но вероятно ще трябва често да посещавате лекаря си за тестове като анализ на урината, ултразвук и електронно наблюдение на сърдечния ритъм на плода. Може също да ви бъде предложено да следите кръвното си налягане у дома.

Специалистите препоръчват почивка на лявата страна, за да се намали натискът върху големите кръвоносни съдове, намаляване на солта, увеличаване на приема на вода и протеини.

Много бременни жени с прееклампсия ще се наложи да бъдат хоспитализирани, за да може здравето на майката и бебето да бъде внимателно наблюдавано. Ако състоянието на някой от двамата е в риск, лекарят може да препоръча ранно раждане чрез цезарово сечение или индуциране на раждането.

Кога симптомите на прееклампсия изчезват?

Повечето случаи на прееклампсия се решават напълно в рамките на 24 часа след раждането. В по-редки случаи може да отнеме до шест седмици, докато всички симптоми изчезнат.

Като цяло, прогнозата за тези, които са имали прееклампсия, е отлична. Въпреки това, някои изследвания показват, че те могат да бъдат изложени на по-висок риск от развитие на високо кръвно налягане или сърдечни заболявания по-късно в живота. Ежегодните прегледи са особено важни, ако сте имали прееклампсия.

Заключение

Прееклампсията е сериозно състояние, което изисква внимание и своевременно лечение. Ранната диагностика и внимателното наблюдение са ключови за предотвратяване на усложнения и осигуряване на здравето на майката и бебето. Ако имате някакви притеснения или симптоми, свързани с прееклампсия, незабавно се консултирайте с вашия здравен специалист.