Пристигането на ново бебе може да донесе много промени в семейството. Родителите отделят много енергия за подготовка, а след раждането на бебето голяма част от вниманието на семейството е насочено към него. Всички тези промени могат да бъдат трудни за по-големите братя и сестри, които е възможно да изпитват ревност и да реагират на промените с поведение, което не е характерно за тях.
Но родителите могат да подготвят децата си за новия член на семейството. Обсъждането на бременността по начини, които децата разбират, правенето на определени уговорки и включването на децата в грижите за новороденото може да направи ситуацията по-лесна за всички.
По време на бременността
Когато говорите на детето за предстоящото му братче или сестриче, помислете за собственото си ниво на комфорт и за зрялостта на детето. Например, предучилищните деца може да не разбират концепцията за време, така че е по-полезно да обясните, че бебето ще дойде през определен сезон, например зимата или когато е студено навън.
Каква информация да предоставите?
Оставете въпросите на детето да бъдат вашият водач. Например, 4-годишно дете може да попита: „От къде идват бебетата?“ Въпреки как звучи, детето не иска да чуе обяснение за секса, а вероятно просто иска да знае откъде, буквално, идват бебетата. Може да е достатъчно да обясните: „Бебето идва от матката, която е вътре в корема на мама.“ Дете, което иска да знае повече, ще зададе допълнителни въпроси.
Ако детето проявява интерес към бебето, можете да насърчите това, като:
- Прегледате снимки от бебешките му години.
- Четете книги за раждане (уверете се, че са подходящи за възрастта).
- Посетите приятели с новородени.
- Подготвите чанта за болницата.
- Помислите за потенциални имена за бебето.
- Отидете на лекар, за да чуете сърдечния ритъм на бебето.
Помислете и за класове за подготовка на бъдещи братя и сестри, които много болници предлагат. Тези класове могат да включват уроци за това как да се държи бебе, обяснения за това как се ражда бебето и възможности за децата да обсъдят чувствата си за новия брат или сестра.
Планиране на раждането
С приближаването на датата на раждане, направете уговорки за по-големите деца за времето, когато ще бъдете в болницата. Обсъдете тези планове, за да знаят децата какво да очакват, когато дойде денят.
Помислете да позволите на детето да ви посети в болницата възможно най-скоро след раждането на бебето, идеално когато няма други посетители — това помага да се утвърди раждането като интимно семейно събитие.
Опитайте се да запазите рутината колкото е възможно по-редовна в дните и седмиците около пристигането на бебето. Ако планирате да направите промени в стаята, за да настаните бебето, направете го няколко седмици преди датата на раждане.
Ако детето ви наближава важен етап, като например обучение за гърне или преминаване от кошара в легло, опитайте се да направите тези промени преди датата на раждане или да ги отложите, докато бебето не е у дома от известно време.
Пристигане на новото бебе у дома
След като бебето е у дома, можете да помогнете на другите деца да се адаптират към промените. Включвайте ги възможно най-много в ежедневните дейности, свързани с бебето, за да не се чувстват изолирани.
Много деца искат да помагат за грижата за новото бебе. Въпреки че тази „помощ“ може да означава, че всяка задача отнема повече време, тя дава на по-голямото дете шанс да взаимодействат с бебето по положителен начин. В зависимост от възрастта, по-голям брат или сестра може да иска да развлекат бебето по време на смяна на пелените, да помогнат с количката, да говорят с бебето или да помогнат при обличането, къпането или оригването на бебето.
Ако детето не проявява интерес към бебето, не се тревожете и не го насилвайте. Може да отнеме време.
Някои случаи, като например кърменето, изключват по-големите деца. За тези моменти опитайте да имате под ръка играчки, за да можете да храните бебето, без да ви прекъсват или да се притеснявате, че по-голямото дете се чувства пренебрегнато.
Възползвайте се от възможностите за време само с по-големите деца. Прекарайте време заедно, докато бебето спи и, ако е възможно, отделяйте време всеки ден, за да може по-голямото дете да получи неразделно внимание от един родител. Знанието, че има специално време само за тях, може да помогне за облекчаване на всякакви чувства на неприязън или гняв по отношение на новото бебе.
Също така напомнете на роднини и приятели, че по-голямото ви дете може да иска да говори за нещо различно от новото бебе. Ако роднини или приятели питат как могат да помогнат, предложете забавна дейност или нещо специално за по-голямото дете.
Спазвайте рутината
Продължавайте да изпращате по-голямото си дете на детска градина или в училище, ако е възможно. Нормално е да се чувствате виновни за това, че изпращате по-голямото си дете, тъй като сега сте у дома с новото бебе (и ако сте у дома, можете да се чувствате така, сякаш всички трябва да бъдат). Но запазването на нормалните рутини е полезно за братята и сестрите. И това време може да ви даде ценни моменти на едно на едно с бебето, които иначе нямаше да имате. Когато по-голямото дете се прибере от детска градина или училище, планирайте качествено семейно време.
Справяне с чувствата
С всички промени, които новото бебе може да донесе, някои по-големи деца може да имат трудности в адаптацията.
Насърчете по-големите деца да говорят за чувствата си по отношение на новото бебе. Ако детето не може да изрази тези чувства, не се учудвайте, ако те поставят граници или се върнат към бебешкия говор.
Ако детето се държи неадекватно, не нарушавайте правилата, но опитайте да разберете какви чувства може да мотивират това поведение. Това може да е знак, че детето се нуждае от повече време само с вас, но уточнете, че въпреки че чувствата им са важни, те трябва да бъдат изразявани по подходящи начини.