Няколко седмици след раждането на бебето си, Албена казала на съпруга си: „Моля те, напомняй ми да не давам съвети на нови майки, освен ако те не са ги поискали“. Ето какво споделя тя.
Преди по-малко от три месеца станах майка и, както при много майки, това ново начало беше вихър от съмнения дали се справям правилно, опитвайки се да разпознавам различните плачове, желаейки да се върна обратно в леглото, а после забравяйки всички предизвикателства, когато бебето ми се усмихне или ме погледне с любов, докато го кърмя.
Майчинството е уязвимо. Това малко същество разчита на теб за всичко – емоционално, физическо и духовно. И това е огромна отговорност! През повечето време всичко, което искам от хората, са няколко думи на подкрепа и приготвена храна. Майчинството е уязвимо. Това малко същество разчита на теб за всичко – емоционално, физическо и духовно. И това е огромна отговорност!
Но бързо осъзнах, че много майки искат да дадат не само прегръдка или добра дума… много от тях се чувстват задължени да дават съвети, да споделят истории за това какво са направили за своите деца, защо това е било отличен избор и защо трябва да направя същото.
Започнах да се моля повече всеки път, когато приятелки искаха да дойдат да видят бебето ми. В дните, когато не се чувствах достатъчно силна, просто отказвах техните молби да ме посетят, за да запазя спокойствието и психичното си здраве и да избегна още една порция от това, което усещах като обратна връзка и осъждане на мен или на съня на бебето ми. Те бяха достатъчно далеч от дългите нощи и несигурните мисли, за да ми изнасят мини лекции, когато всъщност имах нужда някой да ми направи чаша чай.
След няколко седмици като майка, казах на съпруга си: „Моля те, напомняй ми да не давам съвети на нови майки, освен ако те не са ги поискали“.
Ето пет причини, които ми напомнят защо:
- Майките (като всички хора) имат нужда от различни неща. Когато разглеждам този списък, съм уверена, че майките по-често се чувстват обезкуражени или слаби, отколкото лениви. И така, от какво имат нужда? От насърчение и помощ.
- Преди да дам съвет, смятам, че това е отличен тест за сърцето ми. Готова ли съм да понеса тежестта на тази майка? Или давам съвети, без да имам реален интерес? Готова ли съм да продължа да я подкрепям, докато видя промяна?
- Преди да съветвате майка, помислете за вашите отношения с нея. Знаете ли дали тя страда от депресия? Знаете ли дали детето ѝ има здравословни предизвикателства? Ако нямате такава информация, може би не сте най-подходящият човек да ѝ давате съвети – и това е добре. Все още можете да я насърчите и да се молите за нея.
- Вярвам, че повечето съвети се дават с добро намерение – от желание да споделите нещо, което може да бъде от полза. Сърцето зад тези съвети е насърчението. Но този стих ни призовава първо да обмислим нуждите на човека. Чувства ли се самотна? Обадете ѝ се. Има ли малко време? Пригответе ѝ ястие. Липсва ли ѝ време насаме? Предложете да погледате детето.
- Насърчавайте майката. Тя трябва да си тръгне от разговора с вас, чувствайки се подкрепена и готова да бъде най-добрата майка, която може да бъде. Помогнете ѝ да се справи с всякакви чувства на недостатъчност или страх.
Скъпи опитни майки, обичаме ви, моля ви, водете ни с нежност. А на новите майки ще кажа: вие сте перфектният човек за вашето малко съкровище.