Полезна и практична информация за бъдещи и настоящи майки

Да бъдете в 40-та седмица от бременността без никакви признаци на раждане може да бъде стресиращо—но опитайте да не се притеснявате. Консултирахме се с експерти, за да научим повече за това как да се справите в тази ситуация.

Когато сте бременна и очаквате вашето бебе да се появи на бял свят, последните няколко седмици могат да се почувстват като безкрайни. А ако сте в 40-та или повече седмица от бременността, чакането може да бъде изключително трудно. Но какво трябва да направите, когато срокът ви е изтекъл, контракциите още не са започнали и няма признаци на раждане?

Помнете, че предполагаемата дата на раждане е само оценка

Важно е да имате предвид, че е невъзможно да се предвиди точният ден, в който ще се роди бебето, точно както е трудно да се определи точната възраст на плода. Предполагаемите дати на раждане всъщност са само оценка.

Лекарите и акушерките използват няколко метода за изчисляване на най-добрата си оценка за дата на раждане, включително:

  • Менструация: Най-често използваният метод за оценка е базиран на първия ден от последната ви менструация.
  • Зачеване: Тази оценка се базира на времето, когато вероятно е станало зачеването на бебето. Може да се вземе предвид и датата на ембриотрансфер, ако сте използвали IVF.
  • Фундална височина: Клиничен преглед на матката може да помогне за определяне на възрастта на плода.
  • Ултразвук: По време на ранната бременност, вашият лекар може да оцени възрастта на плода чрез ултразвук. Този метод обаче не е толкова ефективен в по-късните триместри.

Реалността е, че 80% от бебетата се раждат между 38-та и 42-ра седмица от бременността, така че времевият прозорец за вашата предполагаема дата на раждане може да бъде много по-широк, отколкото си мислите. „Може да се окаже, че сте в 39-та седмица, когато мислите, че сте в 40-та,“ добавя д-р Видеф, като уточнява, че продължителността на бременността в много случаи е генетично определена.

Рискове при превишаване на термина

По-малко от едно на десет бебета се раждат след 42 седмици от бременността, което ги прави официално “преносени.” Въпреки това, раждането след 40-та седмица може да бъде свързано с определени рискове и е важно да бъдете наясно с тях. Акушер-гинеколозите и здравните специалисти са наясно с тези потенциални усложнения и могат да ви консултират съответно, ако предполагаемата ви дата на раждане е минала.

Въпреки че са редки, усложненията, свързани с преносена бременност, включват:

  • Намалена функция на плацентата: Възможно е плацентата да не успее да осигури достатъчно кислород и хранителни вещества на бебето.
  • Намаляване на нивата на околоплодната течност: Обемът на важната околоплодна течност може да намалее с растежа на бебето, което увеличава възможността за прищипване на пъпната връв.
  • Фетален дистрес: Рискът от фетален дистрес се увеличава.
  • Макрозомия: Бебето може да нарасне до размер, който да направи преминаването през родилния канал трудно.

В 40-та седмица съм и преносвам—какво следва?

При достигане на 40-та седмица здравният специалист ще бъде по-внимателен при наблюдението на бебето.

Методите, които здравен специалист може да използва за мониторинг на състоянието на вашето бебе след термина, включват:

  • Броене на ритниците: Това е запис, който водите за това колко често се движи бебето. Здравният специалист ще ви каже да се свържете с него веднага, ако забележите рязко намаляване на движенията на бебето. Това може да е знак за фетален дистрес, изискващ незабавни изследвания, за да се определи състоянието на бебето и дали трябва да се инициира раждане бързо.
  • Несъгласуван тест: Несъгласуваните тестове са вид електронен фетален мониторинг, при който се използва специален инструмент за измерване на реакцията на сърдечния ритъм на бебето при движение на тялото му. С резултатите здравният специалист може да определи дали бебето е в дистрес.
  • Тест за стрес при контракции: Когато матката ви се свива, този тест измерва сърдечния ритъм на бебето със специален инструмент. Той помага да се определи състоянието на бебето по време на раждане и позволява на лекаря ви да види дали има фетален дистрес.
  • Ултразвук: Лекарят може да определи размера, позицията, дихателната честота, сърдечния ритъм и движенията на бебето с помощта на ултразвук. Ултразвукът може също така да оцени колко околоплодна течност обгражда бебето. Недостатъчната околоплодна течност за продължителен период може да причини усложнения при раждането.

Освен това здравният специалист може да оцени размера и позицията на плацентата с помощта на ултразвук. Тази информация е важна, защото плацентата осигурява животоподдържащия кислород на вашето бебе.

Ако сте достигнали 40-та седмица от бременността без признаци на раждане, важно е да останете спокойни и да се консултирате с вашия здравен специалист, за да получите най-добрите съвети и подкрепа за следващите стъпки.

Ако съм в 40-та седмица от бременността без признаци на раждане, ще трябва ли да бъде предизвикано?

След 39-та или 40-та седмица понякога е по-добре раждането да започне по-рано, отколкото по-късно. Проучвания показват, че приемите на новородени в неонаталното интензивно отделение (NICU) леко се увеличават, когато бебето е преносено. Въпреки че е рядкост, мъртворождението става малко по-често, когато бременността премине предполагаемата дата на раждане.

Ако раждането не е започнало спонтанно, вероятно ще бъде предизвикано между 41-та и 42-ра седмица. Дали ще бъдете индуцирана или не, зависи от вашето здраве, състоянието на шийката на матката и благосъстоянието на бебето, което се определя чрез неинвазивна процедура, наречена фетално несъгласувано тестване.

Ако съм в 40-та седмица от бременността без признаци на раждане, ще трябва ли да ми направят секцио?

Предизвикването на раждането в 39-та седмица не е свързана с по-високи проценти на секцио в сравнение с изчакването раждането да започне спонтанно. Всъщност, изследователите откриха, че процентът на хирургична намеса е по-нисък в групата, която е индуцирана, с 18,6%, в сравнение с 22,2% за групата, която е била подложена на очакващо управление.

Какво да правите, докато чакате преносеното бебе?

Ако сте в 40-та седмица от бременността без признаци на раждане, вероятно сте уморени от болките и дискомфорта на бременността и с нетърпение чакате да държите бебето си в ръце. Ето някои неща, които можете да направите, докато чакате:

  • Направете си масаж: Някои източни лечители вярват, че определени точки на ръцете и краката могат да стимулират естествения процес на раждане, въпреки че д-р Рос казва, че това не е доказано. Дори ако не можете да се отдадете на пренатален масаж, помолете партньора си да ви масажира гърба. Това може да помогне не само на умореното ви тяло, но и на настроението ви.
  • Яжте пикантна храна: За съжаление, няма магическо ястие, което да гарантира започването на раждането. Все пак, д-р Рос е имала няколко клиентки, които са съобщили, че нещата са се „раздвижили“, след като са се насладили на пикантно ястие. Пикантните храни попадат в категорията „няма да навреди, може и да помогне“, и ако сте в повече от 40 седмица от бременността без признаци на раждане, няма лошо да се поглезите с любимата си пикантна храна.
  • Имайте оргазъм (или два!): Хормонът окситоцин, който се освобождава по време на оргазъм, може да предизвика раждане при жени, които са на термина. Така че, колкото повече оргазми, толкова по-добре!
  • Бъдете активни: Не казваме, че е лесно да се упражнявате, когато сте в 40-та седмица от бременността и бебето е преносено, но опитайте да останете активни. Въпреки че разтягането, пренаталната йога или кратката разходка не са вероятни да предизвикат раждането, те са полезни за вас и вашето бебе. (Но не прекалявайте: ако раждането започне, не искате да сте изтощени още от самото начало!)
  • Използвайте времето си разумно: Ако бебето е преносено, възползвайте се от времето, за да си починете, да завършите детската стая и да заредите фризера си с готови ястия. Също така, можете да се заемете с изготвяне на картички за обявяване на раждането и благодарствени бележки.

Основни изводи

Може да бъде разочароващо или обезкуражаващо, когато предполагаемата ви дата на раждане мине, а вие все още сте бременна. Но не се притеснявайте, скоро ще бъдете в родилното—и вашето малко съкровище ще бъде в ръцете ви. Междувременно, насладете се на последните дни на бременността (доколкото можете) и се консултирайте с вашия лекар или акушерка за всякакви тревожни симптоми или въпроси, които имате.